Ja w porach roku roku Vivaldiego, czyli jak pielęgnować ogród

Wiosna budzi ogród 

Życie każdego ogrodu zamyka się zawsze w czterech porach roku. To od aury i uwarunkowań pogodowych związanych ze zmianami pogody uwarunkowana jest intensywność jego bytu oraz prac w nim.

Wiosna to szczególnie wzmożony okres pielęgnacji. To początek istnienia ogrodu, który leniwie budzi się do rozkwitu. Wtedy to pielęgnujemy trawnik po zimie i rabaty. Przydatny wtedy jest spulchniacz do trawy oraz siewnik do nawozu, zwłaszcza jeśli ogród zajmuje dużą powierzchnię.

Szpadle i motyki będą niezbędne przy sadzeniu i przesadzaniu roślin, a także przekopywaniu grządek. Małe pazurki ułatwią pracę w trudno dostępnych miejscach. Ręczne łopatki pomogą w sadzeniu kwiatów do donic. Warto zakupić także nożyce do przycinania żywopłotu oraz sekator.

Lato otulone symfonią kwiatów i zieleni

Lato to okres, który uwidacznia efekty wiosennych wysiłków. Rabaty usłane żywymi kolorami i intensywną zielenią to symbol tej pory roku. Pamiętać należy jednak o dalszej pielęgnacji ogrodu, aby utrzymać go w dobrym stanie.

Koszenie trawnika to podstawa letnich prac. Niezbędna jest więc elektryczna bądź spalinowa kosiarka do trawy. Nadal można sadzić rośliny rabatowe i do skrzynek na balkonie. To też czas na przesadzanie krzewów po przekwitnieniu i ich przycięcie.

Miłym ukłonem w stronę ekologii będzie założenie kompostownika oraz zbieranie deszczówki w specjalne pojemniki. Przyda się także wąż ogrodowy z odpowiednią końcówka do podlewania warzyw czy kwiatów.

Trzeba też mieć na uwadze obserwacje roślin kwitnących, gdyż są one często atakowane przez mszyce i inne szkodniki. Zakup opryskiwacza ułatwi walkę z insektami.

Zaproszenie dla jesieni… 

Po intensywnym lecie zawsze przychodzi jesień. To czas spoczynku dla roślin, które przekwitają i zasuszają pędy. Krzewy i drzewą mienia się purpurowo – żółtymi liśćmi, które z czasem opadają. Do akcji wówczas wkraczają grabie i taczki. Odpady z ogrodu mogą wylądować w kompostowniku.

Z pozostawionych w ogrodzie liści chętnie skorzystają jeże, które szukają schronienia przed zimą. Rozsypane orzechy włoskie, korale jarzębiny czy owoce innych będą przysmakiem dla ptaków.

Sadzenie roślin cebulowych, aby zakwitły wiosną ułatwią małe łopatki. Wczesną jesienią można też zasadzić młode krzewy, róże czy przesadzić kępy kwiatów wieloletnich. Zdążą się jeszcze ukorzenić przed nastaniem zimy. Do tych czynności posłużą szpadel czy widły.

Ciche życie ogrodu w czasie zimy

Wbrew pozorom ogród żyje też zimą. Tylko o wiele mniej intensywniej i spokojniej. To ostatni dzwonek na okrycie włókniną wrażliwych na mróz roślin. Pięknie będą też prezentować się ozdobne maty, które przysypane śniegiem tworzą oryginalną ozdobę.

Wraz z nastaniem zimy i pierwszego śniegu przydają się miotły i łopaty do odśnieżania. Czasem jego nadmiar z chodnika można usunąć przy pomocy taczek.

Dokarmiane zwierzęta w zimie polubią ogród i przebywanie w nim. Mały karmnik to niewielki wydatek, a ptaki nie będą głodne i będą miały schronienie. Często latem mali bywalcy wiosną zakładają tam gniazda np. sikorki. Takie mały rzeczy, a cieszą i dają radość życiu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *