Jak wybrać odpowiednią kosiarkę do swojego ogrodu?

Wybranie odpowiedniej kosiarki do ogrodu, nie zawsze będzie łatwym zadaniem. Wszystko z uwagi na duże zróżnicowanie tego typu sprzętów dostępnych w sprzedaży. Firmy zajmujące się ich produkcją starają się spełniać oczekiwania każdego klienta, zatem w sklepach można znaleźć kosiarki mające różne zasilanie czy zróżnicowaną budowę. Jaki rodzaj zasilania kosiarki wybrać? Czy lepsza będzie kosiarka z napędem, czy może bez niego?

Rodzaj zasilania kosiarki

Pierwszą kwestią, na którą powinno się zwracać uwagę podczas wyboru kosiarki, będzie typ zasilania. Wybranie kosiarki z uwagi na rodzaj zasilania, winno być podyktowane ukształtowaniem i wielkością posiadanego trawnika. Ważne są również czynniki takie, jak dostępność prądu, czy osobiste preferencje.

Pod rozwagę warto także brać to, kto będzie obsługiwał kosiarkę, ponieważ ciężki spalinowy sprzęt wymaga użycia większej siły, aniżeli ma to miejsce w wypadku lekkiego elektryka. Typ zasilania ma wpływ na moc wybranego urządzenia, a to przekłada się bezpośrednio na szerokość koszenia. Im większą moc i szerokość koszenia będzie mieć wybrane urządzenie, tym większa będzie szerokość trawnika, którą można kosić w optymalnych warunkach.

Jeżeli chodzi o typ zasilania, jest wiele dostępnych opcji, gdyż można wybierać spośród kosiarek hybrydowych, kosiarek spalinowych, kosiarek elektrycznych, kosiarek akumulatorowych oraz kosiarek ręcznych. Te pierwsze można zasilać nie tylko za pomocą akumulatora, ale również z gniazdka elektrycznego. Jak już zostało to wyżej napisane, wybór kosiarki z uwagi na rodzaj jej zasilania, będzie w dużej mierze zależeć od wielkości posiadanego trawnika, chociaż nie jest to na pewno wymóg. Sporo zależy także od przyzwyczajeń użytkownika. Na przykład, jeżeli skoszenie sporego trawnika za pomocą kosiarki ręcznej nie jest wyzwaniem, to można oczywiście to robić.

Kosiarka – z napędem czy bez

Jeżeli został już wybrany typ zasilania, warto przemyśleć następną kwestię, a mianowicie, czy lepiej wybrać kosiarkę mającą napęd, czy też może lepiej model bez niego.

Kosiarki ogrodowe z napędem wyróżniają się tym, iż nie trzeba ich pchać, aby móc skosić trawę. Poruszają się one samoczynnie, a osoba obsługująca powinna tylko wybrać kierunek jazdy urządzenia. Wszystko to sprawi, iż praca z kosiarką mającą napęd będzie szybka i komfortowa. Takie rozwiązanie sprawdza się przede wszystkim w wypadku bardzo dużych trawników.

Kosiarki ogrodowe niemające napędu, są zaś wprawiane w ruch siłą mięśni ich użytkowników. Jeżeli zatem w planach jest koszenie trawnika, trzeba się trochę wysilić. Nie będzie to jednak aż takie trudne, gdyż kosiarki pozbawione napędu mają najczęściej mniejszą wagę, co przyczynia się do faktu, iż użytkowanie ich jest dużo łatwiejsze. Dzięki temu poleca się je do ogrodów, gdzie istnieje wiele zakamarków. Jeszcze jedną zaletą kosiarek pozbawionych napędu, jest niższy koszt ich zakupu. Mniejsze będą również koszty ich eksploatacji. Najistotniejsza ich wada, to ograniczony komfort w wypadku sporych rozmiarów trawników.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *