Jakie narzędzia są niezbędne do pracy w ogrodzie?

Każdy posiadacz ogrodu marzy o tym, by utrzymać przydomową przestrzeń w jak najlepszym stanie. Dzięki temu będzie stanowiła świetne miejsce wypoczynku i przykuje wzrok niejednej osoby. Pielęgnacja ogrodu może wydawać się skomplikowana, lecz używanie odpowiednich narzędzi pozwoli osiągnąć pożądany efekt. W jaki sprzęt warto się zaopatrzyć?

Narzędzia ogrodowe na prąd i paliwo

Narzędzia z napędem mogą występować w dwóch wersjach – z silnikiem elektrycznym lub spalinowym. Sprzęty z pierwszej grupy są zazwyczaj tańsze i łatwiejsze w obsłudze. Jednak obszar ich użytkowania jest ograniczony przez długość przewodu. Podczas bardziej skomplikowanych prac w ogrodzie korzystanie z tego typu narzędzi może okazać się niewystarczająco efektywne. Urządzenia z silnikiem elektrycznym należy podłączać do gniazd zabezpieczonych wyłącznikiem różnicowoprądowym. Silnik powinien posiadać wbudowane zabezpieczenie przed przeciążeniem.

Sprzęt spalinowy ma większą moc, co jest szczególnie istotne dla efektywnej pracy kosiarek. Wadą jest natomiast wyższa cena, bardziej uciążliwa obsługa i głośna praca urządzeń. Niekiedy mogą wystąpić też problemy z ich uruchomieniem. By utrzymać sprzęt w dobrym stanie, niezbędna jest jego konserwacja. Posiadacze takich urządzeń muszą zaopatrzyć się w paliwo i olej silnikowy. W przypadku tych z silnikami cztero- i dwusuwowymi konieczne jest oddzielne przechowywanie paliw do obu typów.

Wybór kosiarki

Podstawowym urządzeniem pozwalającym utrzymać trawnik w dobrym stanie jest oczywiście kosiarka. Na rynku dostępna jest tak duża liczba modeli, że wybór właściwego może sprawić kłopot niejednej osobie. Sprzęt dobiera się pod kątem ukształtowania powierzchni terenu, sposobu użytkowania i wielkości trawnika. Na murawie o powierzchni do 500m2 sprawdzą się kosiarki elektryczne. Do większych lepiej jest wybrać modele spalinowe, najlepiej z napędem. Do trawników o powierzchni powyżej 3000 m2 przeznaczone są kosiarki traktorowe. Mogą mieć wyrzut boczny lub zbierać pokos do kosza. Istnieje też opcja zamontowania dodatkowych elementów, dzięki którym przydadzą się do innych prac, np. odśnieżania.

Wybierając kosiarkę, warto zwrócić uwagę na zastosowane w niej rozwiązania. Wygodną opcją jest centralna regulacja wysokości cięcia, która zapewnia jednoczesną zmianę położenia wszystkich kół za pomocą jednej dźwigni. W droższych modelach koła wyposażone są w łożyska kulkowe, które nie wymagają regularnego smarowania. Prowadzenie kosiarki będą ułatwiały duże koła, przede wszystkim tylne. Dokładne koszenie wzdłuż ścian umożliwiają z kolei grzebienie naprowadzające trawę. Sprzęt powinien mieć też lekką obudowę (z laminatu lub aluminium) oraz łatwy do złożenia uchwyt. Dodatkowe atuty stanowią funkcje takie jak amortyzacja drgań, napęd na koła i elektryczny rozrusznik silnika.

Wybór wertykulatora

Wertykulator jest urządzeniem tworzącym w glebie podłużne nacięcia, dzięki czemu gospodarka powietrzno-wodna w niższych warstwach ziemi ulega poprawie. Zabieg ten powinno się przeprowadzić po pierwszym lub drugim wiosennym koszeniu trawnika. Modele ręczne przeznaczone są do użytku na niewielkich powierzchniach, napędza się je siłą mięśni. Elektryczne sprawdzą się w przypadku trawników o powierzchni do 800 m2. Ich zaletami są cicha praca i brak spalin, co czyni je przyjaznymi dla środowiska. Do największych i najtrudniejszych terenów polecane są ciężkie i wytrzymałe wertykulatory spalinowe. Ich wadami są jednak emisja spalin i duża głośność.

Narzędzia ręczne

Pielęgnacja ogrodu opiera się w dużej mierze na wykorzystaniu mniejszych narzędzi ręcznych. Wśród podstawowego sprzętu niezbędnego przy różnego rodzaju pracach można wymienić m.in. łopatę, szpadel, grabie czy motykę. Przydatny może okazać się także spulchniacz. W przypadku ogrodów z dużą ilością roślin zielnych, krzewów oraz drzew, z pomocą przychodzą sekatory. Dzięki nim możliwe jest skracanie i usuwanie pojedynczych gałęzi, by roślina zawsze prezentowała się świetnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *