Narzędzia ogrodowe ułatwiające zakładanie i pielęgnację trawnika

Idealnie wypielęgnowany trawnik stanowi wizytówkę każdego ogrodu. Jego stworzenie i utrzymywanie w odpowiednim stanie wymaga dużego nakładu pracy. Aby ułatwić sobie zadanie, warto sięgnąć po nowoczesne narzędzia ogrodowe. Odpowiednio dobrany sprzęt charakteryzuje się wydajnością i funkcjonalnością.

Przygotowywanie podłoża i wysiewanie trawy

Punktem wyjścia do stworzenia trawnika jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Prace ogrodowe najlepiej wykonywać na przełomie kwietnia i maja lub od końca sierpnia do końca września. Do spulchniania podłoża można wykorzystać tradycyjny szpadel bądź użyć glebogryzarki. To urządzenie mechaniczne wyposażone silnik napędzający obracający się wał. Noże znajdujące się na końcach wału wgryzają się w glebę, powodując jej zmieszanie i spulchnienie. Po wyrównaniu podłoża za pomocą tradycyjnych grabi, można przystąpić do jego utwardzania. Do tego celu najlepiej wykorzystać walec ogrodowy. Największą popularnością cieszą się konstrukcje stalowe i poliuretanowe. Modele z tworzyw sztucznych są odporne na korozję, jednak wymagają wypełniania piaskiem lub wodą w celu zwiększenia ich ciężaru. Spulchnione i utwardzone podłoże można obsiać trawą. Żeby uzyskać równomierny wysiew, warto skorzystać z siewnika ręcznego w kształcie wózka. Urządzenie to może być także wykorzystane do nawożenia gleby.

Koszenie darni

Jednym z najważniejszych czynności pielęgnacyjnych jest koszenie trawnika. Przyjmuje się, że w jednym okresie wegetatywnym należy wykonywać nawet 20 koszeń. Do tego celu należy użyć odpowiednich kosiarek. W sprzedaży dostępne są urządzenia:

Wielkość i moc sprzętu powinna być dostosowana do powierzchni trawnika. Do koszenia niewielkich połaci najlepiej użyć lekkich i zwrotnych kosiarek sieciowych. W przypadku działek o powierzchni przekraczającej 500 m² lepiej sprawdzą się wydajne urządzenia spalinowe. W ostatnim czasie rosnącą popularnością cieszą się kosiarki akumulatorowe. Nowoczesny sprzęt renomowanych producentów jest wydajny i zapewnia znakomity komfort pracy. Do koszenia trudnodostępnych miejsc w okolicy krawężników lub drzewek doskonale nadaje się podkaszarka. To precyzyjne urządzenie, którego elementem tnącym jest szybko obracająca się żyłka.

Wertykulacja i aeracja trawnika

Żeby trawnik wyglądał efektownie, konieczne jest okresowe przeprowadzanie zabiegów określanych mianem wertykulacji i aeracji. Do tego celu niezbędne jest użycie odpowiednich urządzeń. Wertykulator spalinowy, elektryczny, bądź akumulatorowy to sprzęt wyposażony w noże umieszczone na obrotowym bębnie. Podczas pracy noże nacinają darń na głębokość od 3 cm do 7 cm. Celem zabiegu jest napowietrzenie i oczyszczenie trawnika z chwastów, mchów oraz zalegającej starej trawy. Dzięki wertykulacji darń ulega wzmocnieniu, a korzenie lepiej się rozwijają. Napowietrzaniu darni służy także aeracja, zabieg polegający na pionowym nakłuwaniu trawy. Aerator mechaniczny wyposażony w kolce wykonuje nakłucia, które zapewniają lepszy dostęp tlenu do korzeni. Po wykonaniu tego rodzaju czynności należy wypełnić otwory cienką i równą warstwą piasku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *